اقتصاد کلانبانک

حجم نقدینگی ایران برای اولین بار از تولید ناخالص داخلی فراتر رفت

ارقام نقدینگی و تولید ناخالص داخلی به ماخذ بانک مرکزی گویای عبور حجم نقدینگی از تولید ناخالص داخلی است به طوری که نسبت نقدینگی به تولید ناخالص داخلی در پایان سال گذشته به ۱۰۳٫۳ درصد رسیده است.
به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، روز گذشته در همایش پولی و ارزی حجم نقدینگی آمار نقدینگی و پایه پولی در پایان سال ۹۶ اعلام شد.

براساس اظهارات ولی الله سیف نقدینگی با ۲۲٫۱ درصد رشد در سال ۹۶ به رقم ۱۵۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین پایه پولی با رشد ۱۹٫۱ درصدی در سال گذشته، ۲۱۴ هزار میلیارد تومان محاسبه شده است.

با توجه به اینکه نقدینگی اساسا یک متغیر اسمی است، برای بررسی دقیق‌تر آن باید نسبت این متغیر را با متغیرهای دیگری مانند تولید ناخالص داخلی به قیمت جاری مقایسه کرد.

طبق گزارش بانک مرکزی، حجم تولید ناخالص داخلی در پایان سال ۹۶ به ۱۴۸۰ هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان بالغ شده است. بنابراین با یک حساب ساده، می‌توان دریافت که نقدینگی در سال گذشته از میزان تولید ناخالص داخلی فراتر رفته و نسبت آن به ۱۰۳٫۳ درصد رسیده است.

از مهمترین دلایل عبور نقدینگی از تولید ناخالص داخلی، تخلیه نشدن اثرات تورمی رشد نقدینگی در سال‌های اخیر است. با توجه به بالا بودن نرخ سود بانکی، بخش عمده نقدینگی به تقاضا تبدیل نشد و این پدیده باعث شد نقدینگی خلق شده منجر به تغییر سطح عمومی قیمت‌ها و رشد اسمی تولید ناخالص داخلی نشود.

بررسی نسبت نقدینگی به تولید ناخالص داخلی نشان می‌دهد، این نسبت از ۶۳٫۲ درصد در سال ۹۱ با ۴۰٫۱ درصد افزایش به ۱۰۳٫۳ درصد رسیده و این اتفاق برای اولین بار در دهه‌های اخیر در اقتصاد ایران قابل مشاهده است.

* ارقام به میلیارد تومان

سال حجم تولید ناخالص داخلی حجم نقدینگی نسبت نقدینگی به تولید ناخالص داخلی
۸۵ ۲۲۶،۰۵۳ ۱۲۸،۴۱۹ ۵۶٫۸ درصد
۸۶ ۲۸۹،۰۳۴ ۱۶۴،۰۲۹ ۵۶٫۷ درصد
۸۷ منتشر نشده ۱۹۰،۱۳۶ _
۸۸ ۳۵۶،۲۲۸ ۲۳۵،۵۸۵ ۶۶٫۱ درصد
۸۹ ۴۳۰،۴۲۶ ۲۹۴،۸۸۷ ۶۸٫۵ درصد
۹۰ ۶۱۰،۴۸۶ ۳۵۷،۰۷۲ ۵۸٫۴ درصد
۹۱ ۷۲۸،۴۰۰ ۴۶۰،۶۹۳ ۶۳٫۲ درصد
۹۲ ۹۸۴،۳۰۰ ۶۳۹،۵۵۰ ۶۴٫۹ درصد
۹۳ ۱،۱۲۶،۰۰ ۸۷۲،۰۰۰ ۷۷٫۴ درصد
۹۴ ۱،۱۱۲،۹۳۰ ۱۰۱۷،۲۸۰ ۹۱٫۴ درصد
۹۵ ۱،۲۷۲،۲۸۵ ۱،۲۵۳،۳۹۰ ۹۸٫۵ درصد
۹۶ ۱،۴۸۰،۷۱۰ ۱،۵۳۰،۰۰۰ ۱۰۳٫۳ درصد

پایگاه خبری آرمان اقتصادی 13970330000427_Test_NewPhotoFree حجم نقدینگی ایران برای اولین بار از تولید ناخالص داخلی فراتر رفت

انتهای پیام/

 

منبع
فارس
  کد خبر
171317
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *