بورسفرابورس

استقبال سرمایه‌گذاران از نخستین اوراق اجاره سهام بازار سرمایه در فرابورس

اوراق اجاره سهام شرکت واسط مالی مرداد یکم نخستین اوراق اجاره سهام بازار سرمایه است که شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) برای تامین نقدینگی خود، با هدف تسویه مطالبات سازمان تامین اجتماعی اقدام به انتشار آن کرد.

اوراق اجاره سهام شرکت واسط مالی مرداد یکم به ارزش یک هزار میلیارد تومان که مدت پذیره‌نویسی آن از تاریخ ۲۲ تا ۲۳ اسفندماه ۹۶ تعیین شده بود، در نخستین روز این پذیره‌نویسی به فروش رفت.

به گزارش آرمان اقتصادی، این اوراق نخستین اوراق اجاره سهام بازار سرمایه است که شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) برای تامین نقدینگی خود، با هدف تسویه مطالبات سازمان تامین اجتماعی اقدام به انتشار آن کرد.

سود این اوراق ۲۰ درصد بوده و مدت پرداخت آن هر ۶ ماه یکبار است. ضمن آنکه ضامن این اوراق بانک رفاه کارگران است که با توجه به مذاکرات صورت‌گرفته، ضمانت اوراق قابل انتقال به دولت است؛ یعنی در سال ۹۷ اين امكان وجود دارد كه تضمین بانک با تضمین دولت تعویض شود و درصورت تغيير ضامن مراتب از طريق فرابورس ایران به اطلاع سرمايه­گذاران خواهد رسيد.

از دیگر اطلاعات مربوط به اوراق اجاره سهام شرکت واسط مالی مرداد یکم می‌توان به وجود ركن متعهد پذیره‌نویسی و بازارگردان آن اشاره کرد که بر این اساس شرکت تامین سرمایه امین متعهد پذيره­نويس و بازارگردان اين اوراق است.

شایان ذکر است که سازوکار اوراق اجاره سهام به این صورت است که بانی اوراق، اقدام به فروش بخشی از سهام خود به نهاد واسط می‌کند و نهاد واسط به وكالت از سرمايه­گذاران، اقدام به خريد سهام كرده و طي عقد اجاره به شرط تمليك، سهام موضوع انتشار رابه باني اجاره مي­دهد. در دوره اجاره نیز باني ملكف است به صورت دوره­اي اجاره­بهاي خود را در مواعد اعلامي به حساب آخرين دارندگان واريز کند و در نهایت در سررسيد باني با پرداخت اصل اوراق به نهاد واسط مجددا مالك سهام خود خواهد شد.

 

منبع

روابط.عمومی فرابورس ایران

  کد خبر
137807
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *