امور زیربناییچندرسانه‌ایصوتكشاورزي و دامپروري

۳٫۵ میلیون تن سیب و مركبات در انبارها + صوت

عضو هیئت رئیسه اتحادیه ملی محصولات کشاورزی از وجود ۳٫۵ میلیون تن سیب و مرکبات در انبارها و سردخانه های کشور خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، آزاد عمرانی در برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد افزود: از این میزان تولید موجود در انبارها دو میلیون تن مرکبات و یک و نیم میلیون تن دیگر مربوط به سیب درختی است.

وی در ادامه ضمن اشاره به این جمله که امسال کشور با افزایش تولیدات باغی از قبیل سیب، مرکبات، کیوی و غیره مواجه است، اظهارداشت: در خوش بینانه ترین حالت کمتر از پنج درصد این میزان تولید شانس صادرات دارد.

عضو هیئت رئیسه اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: زمینه فروش میوه های موجود در انبارها و سردخانه ها باید از طریق افزایش میزان مصرف و غیره در جامعه فراهم شود.

وی در ادامه افزود: متاسفانه در صورت نبود بازار فروش مناسب پیش بینی می شود دستکم ۳۰ تا ۴۰ درصد محصولات باغی به ضایعات تبدیل شود.

عمرانی بیان داشت: ضایعات محصولات کشاورزی ضمن اتلاف منابع آبی به ضرر اقتصاد باغداران و کشاورزان تمام خواهد شد.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه رادیویی گفت: امسال با وجود افزایش قیمت در تمامی شاخص های بازار، محصولات کشاورزی بالاخص سیب و مرکبات از رشد قیمتی چندانی در سطح عمده فروشی ها برخوردار نبوده است.

عضو هیئت رئیسه اتحادیه ملی محصولات کشاورزی افزود: باغداران به دلیل نبود بازار مناسب فروش محصول طی سال جاری با ضرر و زیان های هنگفتی مواجه شدند.

وی تصریح کرد: امسال دولت در راستای حمایت از تولید داخلی اقدام به خرید میوه از باغداران کرده ولی این میزان خرید در برابر حجم تولید بالای میوه در سطح کشور رقم قابل توجهی نبوده است.

عمرانی در ادامه مصاحبه با رادیو اقتصاد از مردم خواست در راستای حمایت از تولید داخلی، زحمات باغداران و رونق بازار سبد میوه و سبزی مصرفی خود را افزایش دهند.

وی یادآورشد: باغداران از سه سال پیش تاکنون به دلیل مشکلات جوی، نوسانات اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم همواره با ضرر و زیان های هنگفتی رو به رو بوده اند.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد بوده که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت ۱۱ به مدت ۵۵ دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی و فرزانه صادقیان» با هدف ارائه یک تصویر بزرگ‌تر و کامل‌تر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف‌ام ردیف ۹۸ قرار می‌گیرد.

 

  کد خبر
137620
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *