انرژی

در نشست خبری مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران عنوان شد:

با حذف آبونمان هزار میلیارد از منابع شرکت گاز حذف شد/ با حذف منابع نمی‌شود توسعه انجام داد

نشست خبری حمید رضا عراقی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران آغاز شد

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، مدیر عامل شرکت ملی گاز با اشاره به دستاوردهای این شرکت پس از انقلاب اسلامی،افزود: تعداد سه هزار پروژه روستایی امسال به بهره برداری می‌رسد.

با خبر حذف آبونمان خوشحال شدند

عراقی به خبر حذف آبونمان از قبوض گاز اشاره کردو گفت: ما تابع قوانین هستیم و با دستور دیوان عدالت اداری آبونمان را از قبوض گاز حذف کردیم امامتاسفانه با حذف آبونمان، هزار میلیارد از بودجه شرکت ملی گاز حذف شده است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه تمام شرکت ها از جمله آب و برق برای ارایه و توسعه خدمات خود از مشترکان آبونمان دریافت می‌کنند، افزود: با حذف آبونمان از قبض گاز منابع مالی این شرکت محدود شده است؛ با حذف منابع مگر میشود توسعه انجام داد؛  این موضوع باعث می‌شود امکان گازرسانی به بسیاری از شهرها و روستاها وجود نداشته باشد. سرویس‌رسانی مطلوب صورت نگیرد، اقدامات برای هوشمندسازی کنتورها به سرانجام نرسد.

وی با تاکید بر اینکه شرکت ملی گاز سهمی از بودجه ندارد، توضیح داد: طبق بند “ق” بودجه شرکت گاز از صرفه‌جویی گاز مایع و نفت سفید تامین می‌شود.

عراقی همچنین با بیان اینکه شرکت ملی گاز ایران در طول ۴۰ سال گذشته در مسیر تحقق سیاست‌های محرومیت‌زدایی و ایجاد رفاه برای مردم گام برداشته است، اظهار کرد: ایران، با ۳۰ هزار کیلومتر شبکه گازرسانی، یکی از بزرگ ترین زیرساخت‌های گازرسانی در دنیا را در اختیار دارد.

وی گفت: در زمینه برنامه‌های تعریف شده در حوزه گازرسانی و ایجاد رفاه برای مردم و محرومیت‌زدایی که از سیاست‌های کلان نظام و انقلاب است، وفای به عهد کردیم.

وی افزود: هم اکنون ۷۶درصد مردم در روستاها و ۹۸ درصد شهرها روزانه ۸۰۰ میلیون مترمکعب گاز دریافت می کنند و افزون بر بخش خانگی،گازرسانی به بخش‌های نیروگاهی، صنایع و صادرات با وجود سرمای زیر صفر در تعداد زیادی از استان ها، به طور پایدار انجام شد.

وی همچنین از کلنگ زنی یا افتتاح ۳ هزار پروژه با ۱۲هزار میلیارد تومان اعتبار در ایام دهه فجر خبر داد و گفت:  از این میزان اعتبار، ۹هزار میلیارد تومان در بخش احداث خطوط انتقال و تاسیسات تقویت فشار گاز و ۳ هزار میلیارد تومان نیز در حوزه گازرسانی هزینه شده است.

افزایش صادرات گاز در گرو صرفه‌جویی

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به انتقادهایی مبنی بر اینکه جایگاه ایران در بازارهای جهانی گاز شایسته نیست پاسخ داد و گفت: هر شاخصی شاخص موفقیت نیست، اینکه ایران در تجارت جهانی گاز نقش کمی دارد، نشانه عقب ماندگی نیست. مصرف داخلی قطر که در میدان پارس جنوبی با ایران مشترک است، بسیار کم بوده، درحالی که مصرف گاز در ایران بسیار بالاست.

عراقی با تاکید بر اینکه امکان صادرات گاز با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران وجود دارد، اظهار کرد: در ایران هرچقدر گاز تولید می‌شود، داخل کشور مصرف می‌شود. شرکت گاز طبق برنامه ششم توسعه وظیفه دارد ٢٠٠میلیون مترمکعب گاز صادر کند اما این امکان با این روند مصرف وجود ندارد.

وی با انتقاد از عدم صرفه‌جویی گاز در نهادهای مختلف گفت: با این شرایط مصرف گازی برای آیندگان باقی می‌ماند؟ البته میزان مصرف گاز در بخش خانگی امسال کم‌تر از سال گذشته بود و این نشان می‌دهد مردم بیشتر از همه توجه می‌کنند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: بخش‌نامه‌ای وجود دارد که نهادها نباید درجه گاز را از میزانی بیشتر کنند، اما برخی جاها پنجره را باز می‌گذراند. اگر ما صرفه جویی کنیم تجارت جهانی افزایش پیدا میکند و تامین انرژی مطلوب برای ما در اولویت است.

تشریح اقدامات شرکت ملی گاز در زمینه مینی LNG

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران درادامه با بیان اینکه به دلیل پیچیدگی مینی LNG در این زمینه چندان موفق نبوده ایم، اظهار کرد:در این زمینه اقدامات خوبی درحال انجام است. توسط انستیتو گاز دانشگاه تهران قرارداد همکاری با یک شرکت کره ایی امضا شده است که از تکنولوژی مشترک استفاده شود و اگر به نتیجه برسد نوآوری می‌شود که لایسمس آن مربوط به ایران و کره است.

عراقی ادامه داد:پروژه دیگر در مسیر تهران – مازندران و در هراز است که مبتنی بر LNG و LCLNG است و پروژه ایی هم در مازندران در حال پیگیری است که هنوز به نتیجه نرسیده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز با بیان اینکه روزانه میزان ۸۰۰ میلیون مترمکعب گاز تولید می‌شود، گفت: در حال حاضر ۹۲ درصد کل جمعیت کشور از گاز طبیعی بهره‌مند هستند. در روزهای اخیر دمای بیش از ۲۰ استان زیر صفر بود و گازرسانی بدون نگرانی صورت گرفت.

عراقی با تاکید بر اینکه شرکت ملی گاز ایران به عهد خود وفا کرد، افزود: در انقلاب گفتند باید محروم‌زدایی کنیم و رفاه مردم را فراهم کنیم که شرکت گاز به هر دوی این صحبت‌ها عمل کرد.

وی با تاکید بر اینکه ۲۷۰ ایستگاه گاز در حال فعالیت است، گفت: اگر یکی از این ایستگاه‌ها دچار مشکل شود، ممکن است گاز یک نقطه از کشور قطع شود. همچنین ۳۰ هزار کیلومتر طول شبکه انتقال گاز در کشور است که بدون مشکل به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

۹۰ درصد خط ششم سراسری به بهره‌برداری رسیده است

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به خط ششم سراسری گفت: ۹۰ درصد این خط امسال به بهره‌برداری رسیده و ۱۰ درصد باقی مانده سال آینده بهره‌برداری خواهد شد. طول این خط حدود ۱۰۰۰ کیلومتر است.

عراقی ادامه داد: خط ششم باعث شده در غرب کشور نگرانی انتقال گاز نداشته باشیم و قراردادهایی که برای صادرات به عراق و ترکیه داریم، دچار مشکل نشود.

وی با بیان اینکه از ۵۰۰۰ پروژه ۳۰۰۰ پروژه در دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار  کرد: ۱۲ هزار میلیارد تومان در دهه فجر افتتاح پروژه صورت می‌گیرد.

بحث مطرح شده از سوی دیوان محاسبات در حال پیگیری است

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در ادامه با اشاره به مباحثی که از سوی دیوان محاسبات مبنی بر اینکه شرکت ملی گاز ۱۱ هزار میلیارد تومان به خزانه واریز نکرده است، توضیح داد: درآمد شرکت ملی گاز ایران حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان است که ۸۰۰۰ میلیارد تومان آن برای هدفمندی یارانه‌ها و بقیه سود سهام و مالیات و … است. حدود ۴۵۰۰ میلیارد تومان باقی می‌ماند که هزینه‌های جاری این شرکت است.

عراقی با تاکید بر اینکه بحث دیوان محاسبات بحث حسابداری است، توضیح داد: دیوان محاسبات اعلام کرد باید چرخه‌ای صورت می‌گرفته که نگرفته است. شرکت گاز هم درخواست داد توضیحات لازم داده شود تا بتواند جواب دهد. زیرا اعلام کردند مبلغی به خزانه واریز شده اما برگشت داده شده است ما مدارکی داریم مبنی بر اینکه این موضوع انجام شده است.

صادرات گاز به کویت را مسائل سیاسی عقب انداخت

وی با تاکید بر اینکه ایران و کویت برای صادرات گاز از ایران به کویت در چند سال گذشته مذاکرات خوبی داشته‌اند، اظهار کرد: کویت به ایران نیاز دارد اما زمانی که مذاکرات به خوبی پیش می‌رفت یک نفر از دیوار سفارت عربستان بالا رفت و پل ارتباطی ما قطع شد. هر وقت مسائل سیاسی رفع شد، می‌توانیم گاز صادر کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: زیرا هنگامی که دعوایی می‌شود، آنها جرأت برقراری ارتباط ندارند وگرنه ساده‌ترین راه برای واردات گاز کویت ایران است.

احتمال آغاز صادرات گاز به عراق از طریق بصره در اوایل سال آینده

عراقی در مورد صادرات گاز به عراق از طریق بصره نیز توضیح داد: ایران آمادگی صادرات گاز از طریق بصره را دارد اما عراق آماده نیست. البته در جلسه‌ای که  دیروز برگزار شد، قول دادند ۲۰ اسفندماه کار آنها تمام است و احتمالا صادرات گاز به عراق از طریق بصره و اوایل سال آینده صورت بگیرد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در مورد دریافت پول از عراق هم گفت: دریافت پول به خوبی انجام می‌شود اما نمی‌توانم اعلام کنم از چه طریقی صورت می‌گیرد زیرا راه آن را می‌بندند.

وی ادامه داد: ممکن است کسانی باشند که بخواهند ارتباطات ما را خراب کنند. کسانی ما تحریم کرده‌اند و نمی‌خواهند پول وارد کشور شود. یک بار پولی را برای ترکمنستان فرستادیم اسم بانک اعلام شد و از فردای آن روز کار به مشکل خورد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز گفت: برخلاف ادعای ترکمنستان که عنوان کرده طبق قرارداد، و در صورت عدم پرداخت سه صورتحساب می تواند گاز را روی ایران ببندد، چنین بندی در قرارداد وجود ندارد.

عراقی رباره وضعیت بدهی ایران به ترکمنستان و وضعیت قرارداد ترکیه گفت:در حال  حاضر  گاز به ترکیه صادر می کنیم و در قبال آن پول دریافت می کنیم. همانند عراق به عنوان یک مقصد صادراتی دیگر.

وی افزود: در ارتباط با ترکمنستان نیز اکنون گازی از این کشور دریافت نمی کنیم و پولی هم طبیعتا نمی پردازیم،اما در قبال ادعای این کشور آمادگی کامل داریم که در لاهه یا هر نهاد دیگر، موضوع به قضاوت گذاشته شود چرا که ما معتقد هستیم بر اثر اقدام این کشور خساراتی به ایران وارد شده که ایجاد آسیب کرده است.

عراقی با بیان اینکه وکلای مدافع شرکت ترکمنستانی در ایران گفته اند که اگر ایران سه صورت حساب را پرداخت نکند می توان گاز را به روی ایران بست، تصریح کرد: چنین بندی به هیچ عنوان در قرارداد با ترکمنستان وجود ندارد.

وی درباره صادرات گاز به بصره عراق نیز توضیح داد: این پروژه از سمت ایران به طور کامل انجام شده است،اما سمت عراقی به دلیل مشکلات در مسیر احداث این خط با تاخیر مواجه شده که قول داده اند تا ٢٢اسفندماه سال جاری این خط را در بخش عراق تکمیل کند.به این ترتیب پیش بینی می کنیم که صادرات رسمی به این کشور در ماه های ابتدایی سال آینده انجام شود.

این مقام مسوول همچنین از افتتاح رسمی خط ششم سراسری در ماه های ابتدایی سال آینده خبر داد و افزود:طول کل این خط هزار کیلومتر  و هزینه این پروژه حدود ٧هزار میلیارد تومان بوده است.

 

۸۰۰۰ روستا گازرسانی شده‌ است

وی در ادامه در مورد آمار روستاهایی که گازرسانی شده‌اند، گفت: تا آخر سال به ۲۸ هزار روستا گازرسانی می‌شود و ۸۰۰۰ روستای دیگر می‌ماند که باید گازرسانی شوند.   چنانچه بودجه طبق روال قبل باشد، گازرسانی به این روستاها تا دو سال دیگر تمام می‌شود اما اگر این موضوع تغییر کند، ممکن است به طور کلی بر فرآیند گازرسانی به روستاها دچار مشکل شویم.

بازار اروپا برای ایران ارزشمند است

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در مورد صادرات گاز به اروپا اظهار کرد: بازار اروپا سخت‌تر از بازار همسایه‌ها است اما برای ما ارزشمندتر است. صادرات گاز به اروپا دو مشکل دارد؛ مشکل اول این است که ترکیه ترجیح می‌دهد گاز را از ایران و روسیه بخرد و خودش به اروپا صادر کند.

عراقی ادامه داد: از طرف دیگر ممکن است هزینه گازرسانی به اروپا برای ما مقرون به صرفه نباشد اما ما علاقه داریم گاز را به اروپا صادر کنیم.

آخرین میزان برداشت گاز در مخازن شوریجه و سراجه

وی در مورد آخرین  وضعیت ذخیره‌سازی گاز در مخازن شوریجه و سراجه گفت: امسال ۱۳ میلیون مترمکعب در روز از شوریجه و هشت میلیون مترمکعب گاز از سراجه برداشت کرده‌ایم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران توضیح داد: زمانی که تولید گاز در کشور زیاد باشد، در این دو مخزن ذخیره می‌شود و در صورت لزوم برداشت می‌شود.

اگر بودجه کافی باشد تا ۲ سال دیگر گازرسانی به سیستان تکمیل می‌شود

عراقی در ادامه با اشاره به گازرسانی به سیستان و بلوچستان گفت: اگر نمایندگان کمک کنند و بودجه کافی داشته باشیم و همچنین در صورت عذم حذف آبونمان از قبض گاز، گازرسانی به سیستان در دو سال آینده صورت می‌گیرد.

 

 

از طريق
هادی صفاری
  کد خبر
121272
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *