بورسفرابورس

قطعیت معامله اوراق یک طرح صنعتی در بازار دارایی فکری

معامله ۱۰۰ درصدی اوراق طرح صنعتی «لیوان استوانه‌ای با در فشاری» در بازار دارایی فکری فرابورس قطعیت یافت که تعداد کل این اوراق ۱۰۰۰ ورقه و قیمت پایه کل نیز ۳ میلیارد ریال بود. گفتنی است این اوراق به روش مستقیم و بی‌واسطه اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری عرضه شد.

چهارمین هفته مبادلاتی مهرماه در حالی پایان یافت که در طول آن معامله‌گران، یک هزار و ۳۴۶ میلیون ورقه بهادار را در ۵۳۲ هزار نوبت معاملاتی دست به دست کردند و ارزش مبادلاتی ۷ هزار و ۸۳۱ میلیارد ریالی را در بازارهای نه‌گانه فرابورس به ثبت رساندند.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، در ۵ روز مبادلاتی هفته منتهی به ۲۸ مهرماه ۹۶، بیش از نیمی از حجم کل مبادلات هفتگی فرابورس در اختیار بازارهای اول و دوم قرار گرفت و بدین ترتیب شاهد دادوستد ۷۳۵ میلیون سهم به ارزش نزدیک به یک هزار و ۶۸۰ میلیارد ریال بودیم.

شاخص کل فرابورس ایران نیز در پی فرازوفرودهایی در روز ۲۲ مهرماه تا ارتفاع ۹۳۴ واحدی نیز صعود کرد اما در نهایت با افت اندک (یک واحدی) نسبت به هفته گذشته در ارتفاع ۹۲۸ واحدی، مبادلات این هفته را خاتمه بخشید.

همچنین تحت تاثیر ادامه پذیره‌نویسی سهام جدید ناشی از سلب حق تقدم در افزایش سرمایه شرکت گروه اقتصادی کرمان خودرو که از روز دوم مهرماه به مدت ۳۰ روز آغاز شده است، هفته جاری تعداد ۸ میلیون ورقه به ارزش معاملاتی ۱۱ میلیارد ریال در بازار سوم مورد مبادله قرار گرفت.

عرضه مستقیم و بی‌واسطه اوراق یک طرح صنعتی

در آخرین روز کاری این هفته، معامله ۱۰۰ درصدی اوراق طرح صنعتی «لیوان استوانه‌ای با در فشاری» در بازار دارایی فکری فرابورس قطعیت یافت که تعداد کل این اوراق ۱۰۰۰ ورقه و قیمت پایه کل نیز ۳ میلیارد ریال بود. گفتنی است این اوراق به روش مستقیم و بی‌واسطه اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری عرضه شد.

از دیگر رویدادهای مهم هفته جاری می‌توان به عرضه اولیه ۱۰ درصد از سهام شرکت شیر پگاه آذربایجان شرقی به روش ثبت سفارش اشاره کرد که هر سهم «غپآذر» در این عرضه ۳ هزار و ۳۵۰ ریال قیمت خورد. در این عرضه که ششمین عرضه اولیه فرابورس در سال جاری به شمار می‌رود تعداد ۲۰ میلیون سهم پگاه آذربایجان شرقی معامله شد.

اوراق بدهی در صدر بازار ابزارهای نوین مالی

طی هفته جاری نقل‌وانتقال ۵ میلیون ورقه بدهی به ارزش مبادلاتی حدود ۵ هزار و ۷۷۰ میلیارد ریال منجر به صدرنشینی اوراق بدهی در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس شد.

در ادامه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله با دادوستد ۳۴ میلیون ورقه ETF به ارزش ۳۲۸ میلیارد ریال جایگاه دوم را در این بازار به خود اختصاص دادند و اوراق تسهیلات مسکن نیز رتبه سوم را به لحاظ حجم و ارزش مبادلاتی در بازار ابزارهای نوین مالی به دست آوردند.

بدین ترتیب مبادلات صورت گرفته در تابلو تسهیلات مسکن به خریدوفروش ۳۴ هزار ورقه تسه به ارزش ۲۶۲ میلیارد ریال منتهی شد که نسبت به هفته گذشته با افت ناچیزی روبه‌رو شده است.

در مجموع، نتیجه دادوستدهای انجام‌شده در بازار ابزارهای نوین مالی، جابه‌جایی ۳۹ میلیون ورقه به ارزش حدود ۵ هزار و ۳۶۰ میلیارد ریال بود.

تابلوهای مبادلاتی بازار پایه نیز میزبان نقل‌وانتقال ۵۶۳ میلیون سهم در بیش از ۵۷ هزار نوبت دادوستدی بودند که این مبادلات ارزش ۷۸۳ میلیارد ریالی را به ثبت رسانید.

در نهایت در صدر جدول ارزش مبادلات خرد بازار سهام و اختیار سهام به تفکیک گروه‌های صنعت، به ترتیب نام گروه‌های حمل‌ونقل، انبارداری و ارتباطات؛ انبوه‌سازی، املاک و مستغلات؛ فلزات اساسی و محصولات شیمیایی را می‌بینیم که گروه حمل‌ونقل، انبارداری و ارتباطات با در اختیار داشتن ۱۴ درصد از ارزش معاملات خرد، جایگاه نخست و سایر گروه‌ها با سهم ۱۳ درصدی، رتبه‌های دوم تا چهارم را کسب کرده‌اند.

منبع: روابط.عمومی فرابورس ایران

قالب وردپرس

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن